Shop Mobile More Submit  Join Login
Halls of Caranthir by MatejCadil Halls of Caranthir by MatejCadil
Helevorn was the deep, mountain-shaded lake in northern Thargelion at the foot of Mount Rerir. A stream flowed from its southwest corner into the Greater Gelion. After the return of the Noldor to Middle-earth the people of Caranthir dwelt about the lake. The fortress was destroyed and the waters of Helevorn defiled by Orcs during Dagor Bragollach. Caranthir lost his realm and was forced to retreat to Mount Dolmed with his surviving brothers.

pen and watercolours

So here you can see another of the great dwellings of Middle-earth. It is quite an old piece which I started some two years ago and for a very long time it remained in almost-finished state.
Name of this place is nowhere specifically given, but I assume that it must have been quite important castle as the seat of one of the seven sons of Feanor and the principial settlement of Thargelion. Also it has quite an interesting location on the shores of lake Helevorn.

------------

If you like my Tolkien-related art, look at my related journal or gallery folder.
But you can find even more of my pictures on my website Angrenost.cz. It's in Czech, but you can still look over the gallery of illustrations. Enjoy! :-)
Add a Comment:
 
:iconannamare:
annamare Featured By Owner Jul 11, 2015  Hobbyist Digital Artist
Beautiful architectural details! Strong, yet graceful and elven. Suits Caranthir! I love how the fort blends into the rugged mountains surrounding, and the reflection in the lake... :) (Smile) 
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Jul 15, 2015  Hobbyist Traditional Artist
Thanks a lot for your comment! I'm not completely satisfied with it, but I'm glad you like it and I certainly appreciate that! :-)
Oh yes, I wanted the fortress to be really connected with the mountains, with some hinted underground parts.
The water was quite challenging! :nod:
Reply
:iconl-ellena-l:
l-Ellena-l Featured By Owner Edited Jul 8, 2015  Hobbyist Writer
That is the one of my favourite works by you. Although I dislike that family and many of Noldor I must admit that I like to imagine how their houses/castles could look. Year ago I made the Helevorn for my friend but I weren't proud of it much. Now I know why :D Cause the Helevorn should look just like yours. I always love your talent and passion but I also truly appreciate your visions, your ideas. I don't know how do you do that but I often have an impression that "wow! that's exactly how that place might have looked!''. 
How did you make such realistic (but on the other hand magical), crystalline, clear like mirror water? Indeed, it looks like pure water, very suggestive. Hah, you have poured a bit of real water there and quickly made a photo of work? ;) (I can't believe in "pen and watercolours" :D Oh, wizard, wizardWorship  ) I'm impressed :heart: By the way I like the way border of water looks, very natural :)
Monumental mountains! And pretty blue sky - it is interesting how bright seems to be the lake with such a quite dark, evening's sky. Also, I like the contrast between black, dangerous and menacing-like mountains and pure, gentle in style building (oh, that gentleness in Caranthir case is also interesting here, who would have thought that he lived in such almost angelic castle - ok, you would have :D and it's really intriguing and pretty vision :)).
Wonderful architecture and its composition with rocks. Pretty detailed and artful, I enjoy the pure white all around here.
:hug:
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Jul 15, 2015  Hobbyist Traditional Artist
Thank you! I'm glad to hear this is one of your favorites of my works. I wouldn't expect that, I wasn't very satisfied with it at first when I painted it (less than some other pictures of similar kind).
I wanted it to be dark (especially the mountains), but at the same time conrasting and the architecture to look really elven and stand out from the darker background. As for the water, that's really a difficult think to draw, certainly one of the most difficult things in any landscape. So I'm happy you like how the water looks like here. :-)
Reply
:iconl-ellena-l:
l-Ellena-l Featured By Owner Jul 16, 2015  Hobbyist Writer
You're welcome :) I think that you have done all here very wonderfully, good job :)
I imagine that must be hard to capture water's surface and I'm truly happy that magic is always with you :)
:hug:
Reply
:iconshadowshot9:
shadowshot9 Featured By Owner Aug 5, 2013  Hobbyist General Artist
Good work. I approve.
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Aug 7, 2013  Hobbyist Traditional Artist
Thanks! :-)
Reply
:iconshadowshot9:
shadowshot9 Featured By Owner Aug 7, 2013  Hobbyist General Artist
No problem just keep up the good work.
Reply
:iconaquarellesplash:
AquarelleSplash Featured By Owner Nov 10, 2012  Professional Traditional Artist
Beautiful work. You have such skill with watercolor! Your talent leaves me in awe. :)
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Nov 12, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Thank you so much! :hug:
Reply
:iconfredalutien:
fredalutien Featured By Owner Oct 22, 2012  Student Traditional Artist
Velice krásné.
O něco podobného jsem se pokoušela s Himring ale dopadlo to dost špatně.
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Nov 5, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Díky moc! :hug:
Reply
:iconcuzzycutegirl:
cuzzycutegirl Featured By Owner Sep 23, 2012  Hobbyist Traditional Artist
awesome!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
just looked like a picture in the thumbnail
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Oct 1, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Thanks, I'm really glad you like it! :hug:
Reply
:iconindigoblau:
Indigoblau Featured By Owner Sep 19, 2012  Hobbyist Traditional Artist
You did great work. Like it very much! =D
Btw, Tolkien's wonderful. ^-^
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Sep 21, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Thanks! :hug:
Reply
:iconindigoblau:
Indigoblau Featured By Owner Sep 23, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Certainly! :hug: Have a nice day! ^^
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Sep 26, 2012  Hobbyist Traditional Artist
:-)
Reply
:iconvanillekeks:
Vanillekeks Featured By Owner Aug 3, 2012
I love the details, it's really lovely!
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Aug 7, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Thanks, I'm glad you like it! =D
Reply
:iconvanillekeks:
Vanillekeks Featured By Owner Aug 7, 2012
You're very welcome! :D
Reply
:iconvvveverka:
vvveverka Featured By Owner Aug 2, 2012  Hobbyist Traditional Artist
žjůůů, tak to je fakt nádhera! Ihned mi to padlo do oka! :D Je to hodně výrazné. Skvělý nápad. Moc pěkná práce! :aww: :clap: Ty asi budeš hodně velký fanda do Tolkiena, že? :D
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Aug 2, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Díky moooc! :hug: No jo, nemá smysl popírat, že Tolkienův svět je moje největší inspirace, a ze všeho nejvíc mě baví zaměřovat se na témata, která ještě nikdo nezpracoval, jako třeba tohle... :-)
Reply
:iconvvveverka:
vvveverka Featured By Owner Aug 3, 2012  Hobbyist Traditional Artist
No jasně, máš základ pro podnícení své fantazie a tu pak dále rozvíjíš. Taky se mi líbí vypracovávat na základě něčeho, co mám ráda, něco dalšího, nového...:D Akorát mi to obvykle trvá třikrát tak dlouho, takže ne vždy na to mám čas, bohužel...:( ( ale jo no, za to si můžu sama, protože jsem magor detailista - kdybych to tak nehrotila, tak to mám rychle :giggle:) Mimochodem, jak dlouho ti trvá jedeno takové krásné dílko? :)
Tolkien taky vždycky hodně inspiroval - jeho práce vyvolává spoustu nápadů - akorát ty věci v mé hlavě jsou dost časově náročné, co se týče přenosu na papír, a obávám se, že výsledek je poněkud nejistý, což mě dost odrazuje. :( No, snad mi to někdy vyjde...:)
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Aug 6, 2012  Hobbyist Traditional Artist
No to mi povídej =D zdlouhavost tvorby je můj klasický problém, taky jsem v tomhle hrozný detailista a občas si uvědomím, že kdybych měl ukázat, co konkrétně jsem na nějakém obrázku za poslední hodiny udělal, tak toho je na pohled strašně málo. ;-) Jak dlouho mi trvá něco nakreslit, na to pořádně nedokážu odpovědět, protože většinou to nedělám v kuse, ale spíš mám několik věcí rozpracovaných naráz a vracím se k nim. :-)
Jen jserm nakukl do tvojí galerie a musím říct, že ty obrázky vypadají fakt skvěle! :heart: Musím si to ještě v klidu pořádně prohlédnout... :nod:
Reply
:iconvvveverka:
vvveverka Featured By Owner Aug 7, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Hehe, jak tak koukám, tak jsme na tom úplně stejně...:giggle: Moc dobře znám typickou konverzaci: "Co na tom furt děláš, vždyť to vypadá pořádá stejně!" "Vidíš tady tu malou skvrnku? Tak tu..." :giggle:
Ale teda obdivuju tvou schopnost rozpracovat více věcí a pak se k nim vracet... Já možná mám trpělivost, ale tak nějak krátkodobou...:giggle:Proto, když něco začnu, tak nové začínám až po dokončení toho starého, jinak hrozí, že to nebude.:D A radši dělám tři týdny po kusíčkách tu jednu věc - ze zkušenosti. :D Vyjímkou jsou jen dlouhodobé projekty vysoce časově náročné - mám ozkoušené, že když už z projektu chytám nervy, vrátím se k tomu starému...:giggle:
Tak na čem všem děláš zrovna teď? :D
Děkuju za pochvalu. :D :hug: Jen bych si možná dovolila doporučit blíže to nezkoumat, abys pak nebyl zklamán...^^;
Taky plánuju si pečlivě projít tvou galerii(a to je už co říct, protože to dělám jen opravdu zřídka :D), až bude trocha klidu. ;) Takové unikum si zaslouží pozornost! :aww:
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Aug 8, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Nj, občas se mi taky stane, že něco odložím, a pak se mi už nějak nechce se k tomu vracet, ale většinu věcí se mi podaří dokončit. ;-) I když shodou okolností právě tenhle obrázek ležel extrémně dlouho v deskách rozdělaný a pořád se mi nějak nechtělo se do toho znova pouštět, až jednou jsem si říkal, že bych měl zase nějaký obrázek udělat a neměl jsem zrovna inspiraci ani moc času k vymyšlení něčeho úplně nového, tak jsem si vzpomněl na tohle a prostě jsem to dokončil.. =D
Teď jsem naposled dodělal šestidílnou sérii ilustrací o Tuorovi a pádu Gondolinu (bylo to jako první moje věc dělané přímo na zakázku a asi jako největší projekt, na kterém jsem zatím pracoval :p ) postupně je budu dávat taky sem. :nod: Jinak za poslední víc než měsíc jsem nedělal prakticky nic; nějak jsem si na to nedokázal najít pořádně klid, mezi neustálým prázdninovým cestováním. Ale teď asi budu dělat ještě na dvou obrazech Gondolinu jako takového, podobně jako mám další elfí města ze Silmarillionu. No a pak mám ještě nějaké rozdělané věci "v šuplíku", ale u nich je otázka, kdy se k nim zase dostanu. ;-)
Díky za tu chválu! :blush:
Reply
:iconvvveverka:
vvveverka Featured By Owner Aug 8, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Když na mě přijde inspirace, tak jsem schopna během minimálního času (10-20 minut řekněme) vyprodukovat nepřeberné množství návrhů (5-15 bez problémů, občas i víc). (Ještě že se to nestává často...:giggle:) Kvůli času pak dokončím jen ty úplně nejlepší a zbytek + ty nedodělané jsou do speciálního šuplíku (pracovní název:"bordel-šuplík" :giggle:), jenže narozdíl od tebe jednou za rok sednu a 90% obsahu toho šuplíku prostě vyhodím, roztrhám nebo jinak zruším :D, jednoduše proto, že vím, že na dodělávání nemám nervy...:D Ale je pravda, že mi tam leží třeba věci staré 5-6 let. :D
No to si měl poměrně objemnou zakázku, řekla bych! :D Já zatím dělala max 3 obrazy na motiv dle vlastního výběru pro dotvoření designu interiéru. (Jednoduše lidi za mnou přijdou s nápadem, co si chtějí pověsit na stěnu a v jaké velikosti a já to pak upravím, aby se jim to tam hodilo...:giggle:) Doslova velké projekty jsem zatím dělala akorát pro sebe - před nedávnem jsem dokončila plakát Sinéad (tematicky založen na nenovějším albu Within Temptation) a momentálně pracuju na A4 tužka královna Ravenna (Sněhurka a lovec). Zas mám strašně moc nápadů, co udělat (bez šance stihnout byť jen polovinu :giggle:), několik z nich je už realizovaných a zhruba 5 ve výrobě. :D (Ano, vyjímečně dělám na více věcech zaráz.)Většinu z toho už bych tu měla, kdyby se můj počítač neodhodlal odebrat se do věčných lovišť, takže nemůžu skenovat, ale potom toho bude opravdu hromada... :giggle:
Těším se, až sem šoupneš tu sérii, jsem na to hrozně zvědavá! :D A samozřejmě i na ty ostatní! :D
A nemáš vůbec zač! :D :hug:

btw: Kam všude tak náruživě cestuješ? :D
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Aug 8, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Tak to já zas teda rozhodně nedělám na papíře o moc víc návrhů než to, do čeho se vážně pustím. :-) To spíš v hlavě; napadají mě spousty věcí, co bych rád zpracoval. Většinu z nich samozřejmě nikdy nerealizuju, ale když už něco jednou dostanu na papír, tak se snažím dotáhnout to někam dál než jenom k prvnímu náčrtku. :-)
Jj, tohle byla velká věc. =D Teda i doslova velká, protože to bylo vlastě první, co jsem dělal na A2 (jinak obyčejně kreslím na A4 nebo A3) - proto mám teď taky problém, jak to dostat do počítače. ;-) Skenovat se to doma fakt nedá, tak doufám, že se mi to podaří někdy za dobrého světla nafotit. Zároveň mám pořád pocit, že bych měl ještě nějaké detaily upravovat, ale to je tak skoro u všeho... =D Tak snad se mi podaří to sem v dohledné době dát. :aww:

Ale tak ono to zas nějaké tak zajímavé cestování není. Dělali jsme tábor pro děti, a jinak jsem byl tak na různých chatách vždycky pár dní, tam jsem se samozřejmě ke kreslení nedostal i když jsem to měl v plánu, a když jsem byl mezi tím doma, tak jsem si taky nenašel ten správný klid na tvorbu. :roll:
Reply
(1 Reply)
:iconisil9:
Isil9 Featured By Owner Aug 1, 2012  Student General Artist
The reflection on the water is amazing!
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Aug 1, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Thanks! =D
Reply
:iconisil9:
Isil9 Featured By Owner Aug 2, 2012  Student General Artist
You're welcome!
Reply
:iconneranella:
Neranella Featured By Owner Aug 1, 2012
Cool work. :D
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Aug 1, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Thank you! :-)
Reply
:iconneranella:
Neranella Featured By Owner Aug 2, 2012
;)
Reply
:iconinesu:
Inesu Featured By Owner Jul 15, 2012
Really beautiful ! I want to visit it * - *
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Jul 30, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Thank you so much! :hug:
Reply
:iconsilamir:
silamir Featured By Owner Jul 13, 2012   General Artist
beautiful! :D especially the mountains!!!
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Jul 30, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Thanks, I'm glad you like it! :-)
Reply
:iconsilamir:
silamir Featured By Owner Jul 30, 2012   General Artist
:)
Reply
:iconalessiac:
AlessiaC Featured By Owner Jul 13, 2012   Digital Artist
Beautiful done :)
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Jul 30, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Thank you! :hug:
Reply
:iconjedi-anakin:
Jedi-Anakin Featured By Owner Jul 13, 2012  Hobbyist General Artist
tak to je... dokonalý!!! Já se tžam nastěhuju
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Jul 30, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Díky moc, jsem rád že se líbí! :dance:
Reply
:iconneranella:
Neranella Featured By Owner Jul 12, 2012
Very nice work. :aww:
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Jul 12, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Thanks a lot! =D
Reply
:iconneranella:
Neranella Featured By Owner Jul 13, 2012
;)
Reply
:iconseekhim:
SeekHim Featured By Owner Jul 12, 2012  Hobbyist Writer
Of all your drawings these types are my favorites; seeing the great Elven kingdoms!

The Simillilion talks about them but there are not (in my opinion) nearly enough pictures of them
to show what they looked like! Please keep these up! And don't forget to do Doriath! It was supposed
to be the most beautful of the Elven kingdoms, but there are hardly any pics of it around.

GOD bless
John3 :16
Reply
:iconmatejcadil:
MatejCadil Featured By Owner Jul 12, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Thanks for your comment! :thanks:

Yes, Doriath is great, I'd love to draw it some day, but it's quite a challenge. The same for Gondolin (though there are certainly more pictures of Gondolin than Doriath arorund the net). :-)
Reply
:iconshabazik:
Shabazik Featured By Owner Jul 12, 2012  Hobbyist
wonderful work!

I love your Middle earth landscapes!
Reply
Add a Comment:
 
×
  • Art Print
  • Canvas
  • Photo
  • Art Gifts
Download JPG 3836 × 2529

Details

Submitted on
July 12, 2012
Image Size
2.2 MB
Resolution
3836×2529
Submitted with
Sta.sh
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
6,306 (1 today)
Favourites
202 (who?)
Comments
54
Downloads
103

Camera Data

Make
OLYMPUS IMAGING CORP.
Model
SP590UZ
Shutter Speed
1/125 second
Aperture
F/5.0
Focal Length
10 mm
ISO Speed
64
Date Taken
Jul 11, 2012, 9:28:14 AM
Software
Adobe Photoshop CS5 Windows
×